2011. november 28., hétfő

„Fogyatékosság-barát munkahely” lett a Grundfos

2011. áprilisában, 10 éves tapasztalattal a rehabilitációs foglalkoztatás terén, úgy döntöttünk, hogy megpályázzuk a Fogyatékosság-barát munkahely elismerést. Ezen elismerést eddig Magyarországon 9 szervezet érdemelte ki.

Ahhoz, hogy a pályázatunk sikeres legyen és méltóak legyünk az elismerésre, egy 3 hónapos rövidtávú és egy 2 éves hosszú távú fejlesztést kellett vállalnunk a megváltozott munkaképességű kollégák foglalkoztatásával kapcsolatban.

A rövid távú fejlesztés megvalósítására idén június és július hónapban került sor. 2011-ben 104 főre bővült a megváltozott munkaképességűek létszáma a Grundfos Magyarország Gyártó Kft-nél, az újak beilleszkedésének segítésére és a személyes kapcsolatok fejlesztésére helyeztük a hangsúlyt. ”Élmény alapú, együttműködést fejlesztő” programcsomag keretében, cserekirándulásokon építhették a kapcsolatokat és ismerkedhettek egymás munkakörülményeivel a tatabányai és székesfehérvári gyáregység rehabilitációs részlegein dolgozó kollégák és vezetőik. 
 
A szakok közötti együttműködés javítása érdekében a rehab részleg dolgozói speciálisan az ő igényeikre kidolgozott csapatépítő tréningen vehettek részt a dunaalmási lovardában és a pálmajori rendezvényközpontban. A csapatépítő tréningek - a tréning cég, a vezetők és a résztvevők szóbeli visszajelzései és az írásos tréning értékelő alapján is - minden területe, így a programok, hangulat, együttműködés fejlesztése egyaránt magas pontszámot kapott a résztvevőktől.

Az elmúlt évek rehabilitációs foglalkoztatásának tapasztalatai rávilágítottak arra, hogy a kollégáknak speciális oktatási anyagra és módszerre van szükségük, egyéni szakmai fejlődésük elősegítésének érdekében. Ez az oktatási anyag a munkafolyamatokat fényképekkel illusztrálja, ezáltal is könnyebbé téve magát a munkavégzést.

A 3 hónapos megvalósítási szakasz teljesítése után, szeptemberben akkreditációs bizottság ellenőrizte és értékelte a fejlesztéseinket. Novemberben pedig értesítettek minket róla, hogy sikeresen teljesítettük a pályázati feltételeket, érdemesnek találtak minket a „Fogyatékosság-barát munkahely” elismerés és a vele járó logó használatára.

10 éve folyó munka eredményének tekintjük az elismerést, célunk, hogy láthatóvá tegyük még több fogyatékos személy részére, hogy cégünknél örömmel fogadjuk a jelentkezésüket.
A munka nem áll meg, a 2 éves hosszú távú fejlesztésünk megvalósítása folyik, mégpedig egy olyan intézményi kapcsolatrendszer kiépítése Tatabánya és Székesfehérvár környékén, mely által szélesebb körből (pl. intézményben élő fogyatékos személyek) tudunk fogyatékos/megváltozott munkaképességű személyeket kiválasztani.

Grundfos Magyarország Gyártó Kft. 

2011. november 26., szombat

"Normálisan" működni


További fotók

Kis csapatunkkal a CIB Bankban jártunk, hogy egy kicsit betekinthessünk abba, hogyan látja egy nemzetközi bank a fenntarthatóságot, saját szerepét és lehetőségeit.

A gazdasági válság, a devizahitelek, a politikai kommunikáció manapság igencsak megnehezítik a bankok társadalmi tevékenységeit. Hogyan lehet mégis kiutakat találni a devizahitelek által behatárolt, negatív tartalmakkal teli kommunikációs térből? Hogyan lehet úgy segíteni társadalmi és ökológiai környezetünkön, vagy önkénteseket toborozni a munkatársak köréből, hogy azt a pénzügyekre érzékeny sajtó, a kormányzat, az ügyfelek, a tulajdonosok, és a befektetők is elfogadják, esetleg elismerjék?
Ezekre a kérdésekre kaptunk válaszokat és programokat, Szinai Ádám CSR szakértőtől, és Horváth Krisztiántól, aki a CIB Lakossági Üzletágának ügyvezetője.

"A CIB szakmai napon ismét sok tapasztalattal lettünk gazdagabbak, hiszen olyan világba nyertünk betekintést, amelyről eddig csak a médián keresztül voltak információink, éppen ezért kíváncsiak voltunk, hogy mit is tehet egy pénzintézet a társadalmi felelősségvállalásért. Igen érdekesnek tartottuk pl. a válságról szóló előadást, vagy a „normális bank” érdekében tett erőfeszítéseket, valamint a fenntarthatóságért, környezetünkért tett vállalásokat (CIB -kerékpárok biztosítása a fővárosi székházak közötti, környezetbarát közlekedés elősegítésére, szelektív hulladékgyűjtés, stb.), az önkéntes napok bevezetését, ill. a „Bátor Tábor”-t."
Martin János Szakiskola
 - Egy bankcsoport életében is mindennek az alapja az etika, ennek tárgyiasult formája pedig az Etikai Kódex. Hétköznapi nyelvre lefordítva, az alapvető emberi értékek határozzák meg kapcsolatainkat - otthon is -, és nincs ez másképp üzleti vagy CSR tevékenységeink során sem. Habár nehéz terepen vagy bizalmatlan környezetben kell munkálkodnunk, mindig vannak „jó ügyek”- akár civil, akár céges kezdeményezésben -, amiket lehetőségeink szerint támogathatunk - mondta Ádám.


"Számomra különösen nagy élmény volt a CIB banknál töltött szakmai nap és azt gondolom, elmondhatom ezt a kollégáim nevében is, ugyanis számunkra (mint vízi közműveket üzemeltető társaság) nem mindennapi lehetőség, hogy egy bank életébe belűről is betekinthessünk. Jó volt hallani, hogy a CSR tevékenységeik kapcsán milyen kezdeményezéseket, erőfeszítéseket tesznek, melyre példaértékű a november 25-26-án megrendezésre kerülő Országos Élelmiszer-gyűjtési Nap, ahol 700 önkéntes munkatárs is bevonásra kerül. Az előadók részéről, különösen szimpatikus volt, hogy őszintén, nyíltan beszéltek a bank életéről, a válság hatására kialakult nehézségeikről, lehetőségeikről."
BÁCSVÍZ
Ha itt, nálunk, az EDF DÉMÁSZ CSR táblázatait nézegetjük, a sorok között munkatársaink jobbító és segítő szándékait találjuk. Most, megcélozva a kiválóság iránti elkötelezettségünk elismertetését, ezeket az erőforrásokat rendszereznünk kell. Először is összefésüljük a különböző, egymástól független eredetű CSR tevékenységeinket. Majd beépítjük a szakemberek, és az elismert gyakorlattal rendelkező vállalatok tapasztalatait, hogy jobb, élhetőbb, fenntarthatóbb munkahelyi közösségben, és környezetben tölthessük napjainkat.    

A bejegyzést készítette: EDF DÉMÁSZ Csapat


2011. november 21., hétfő

Lokálisból globális

... azaz hogyan lett nemzetközi jó gyakorlat a Jabil Magyarország két egyedülálló ’Elkötelezettség a CSR Kiválóságért’ projektje:  az Esélyegyenlőség és Sokszínűség, megváltozott munkaképességűek alkalmazása valamint a Mentor program.

A „Legjobb Gyakorlatok” (Deliver Best Practices) versenyt 2009 óta évenként rendezi meg a nagyvállalat St. Petersburgi központja. A 2011 októberében megrendezett döntőben 3 tiszaújvárosi induló szállhatott ringbe amerikai és ázsiai kollegákkal együtt, őket a 52 gyár 533 indulója közül választották ki.

Szepesi Viktória Mentor programja - mely a 2010-es Elkötelezettség a CSR Kiválóságért Program egyik fejlesztési projektje volt - Emberi erőforrás fejlesztés kategóriában elnyerte a közönségdíjat. A 2011. év eleji nagy létszámnövekedés hozta felszínre azt a problémát, hogy új kollégák nehezen tudnak beilleszkedni, ezért erre egy programot dolgoztunk ki. Legfőbb célunk az volt, hogy a beilleszkedés is tervezett és szervezett formában történjen. A beilleszkedés folyamatát a működő eszközök mellett több módon és szinten támogattuk meg, hogy az új kolléga problémamegoldó képessége gyorsabban fejlődjön, a szervezeti kultúrát több csatornán megismerve, minél előbb képes legyen eredményesen és hatékonyan ellátni munkaköri feladatát.

Dankó Viktória Sokszínűség és Esélyegyenlőség, megváltozott munkaképességűek alkalmazása projektje (Társadalmi és környezetvédelmi felelősség kategóriában) lenyűgözte a zsűrit és a Jabil gyárak dolgozóit, így méltán kiérdemelte a kategória és a közönség díj első helyét is. A legjobb gyakorlatnak minősített projekt tartalmazta a megváltozott munkaképességűeknek szervezet speciális toborzási napok gyakorlatát, a cégnél szervezett jelnyelvtanfolyam részleteit valamint a befogadó csoportok felkészítésének módszerét.

A verseny három döntőse (balról jobbra): Aczél Réka, Szepesi Viktória, Dankó Viktória

2011. november 2., szerda

Egy iskola szemszögéből

Már az első "CSR Kiválóság" programunkban is részt vett egy iskola, ezzel új színt hozva a jellemzően ipari, szolgáltatói tevékenységet végző szervezetek közé, ezért nagyon örültünk, hogy idén a Martin János szakképző iskola csatlakozott programunkhoz. Hogyan élték meg az első két rendezvényt? Íme rövid beszámolójuk.





CSR indító rendezvény
A programban induló egyedüli oktatási intézményként nagy izgalommal vártuk a CSR Kiválóság program nyitó rendezvényét. Már itt világossá vált számunkra, hogy nagyon sok új tapasztalattal leszünk gazdagabbak, s egy az eddigiekhez képest teljesen más szemléletű önértékelést kell elvégeznünk a program során. Különösen fontosnak tartjuk az egymástól való tanulást, hiszen olyan jó gyakorlatokat ismerhetünk meg, melyeket mi is eredményesen felhasználhatunk. A vendéglátó Grundfos részéről nagyon tetszett az, hogy a vendéglátást minden tekintetben a fenntarthatóság szempontjainak megfelelően szervezték meg. Köszönjük a vendéglátást!

Dreher-nap
A Dreher szakmai napon egy olyan jó gyakorlatot ismertünk meg, amelynek több elemét fel tudjuk használni, intézményünk sajátosságaihoz alakítva. Nagyon kíváncsiak voltunk az együttműködő civil szervezetek bemutatkozására, hiszen a meglévő civil kapcsolataink mellett mi is szeretnénk bővíteni ezt a területet. A sörgyár megtekintése során is sok érdekességgel találkoztunk: nagyon szembetűnő volt pl. az a tisztaság, ami a gyár egész területére, de különösen a főzőházra jellemző. Összességében elmondható, hogy egy jó hangulatú, sok tapasztalatot nyújtó szakmai napon vettünk részt.
Köszönjük a vendéglátást!

Martin János Szakképző Iskola csapata